dom szkieletowy szczytno

Budowa domu – w mieście czy pod miastem?

Kiedy myślimy o budowie domu, musimy brać pod uwagę wiele czynników i mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Gdzie mamy go postawić? Czy w mieście, czy poza nim? Co wiąże się z tym wyborem? Zacznijmy od kluczowej kwestii – lokalizacji.

W mieście znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy do komfortowego życia: placówki edukacyjne, sklepy, punkty usługowe, liczne udogodnienia, tereny rekreacyjne, punkty rozrywkowe łatwy dostęp do transportu publicznego. Z drugiej strony mamy do czynienia z:

  • hałasem, który jak wiadomo, wpływa na obciążenie układu nerwowego człowieka. Długotrwała ekspozycja na znaczne poziomy hałasu może powodować stres, rozdrażnienie, dekoncentrację, spadek wydajności pracy, czy nawet zaburzenia snu.
  • zanieczyszczeniem powietrza. Liczne badania pokazują, że mieszkańców dużych miast, w których jakość powietrza jest niska, znacznie częściej dotykają choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Możemy pośrednio zabezpieczyć się przed tym stosując oczyszczacze powietrza, które potrafią skutecznie usuwać np. pyły zawieszone PM2.5 i PM10. Jednak nie uchronimy się przed nimi skutecznie poza domem.
  • zatłoczonymi ulicami, które wydłużają czas transportu i również wpływają na wyższe koszty życia.
  • znacznym odległościami. Życie w dużym mieście nieodzownie wiąże się ze spędzaniem wielu godzin tygodniowo na dojazdach.

 Kolejną kwestią, często kluczową przy wyborze lokalizacji domu jest cena.

Budowa domu poza miastem jest zazwyczaj tańsza. Bezpośredni wpływ ma na statystycznie niższa cena działek. Jednak w mieście często możemy skorzystać z wielu narzędzi i programów wsparcia, które potrafią obniżyć koszty budowy. Z drugiej strony coraz częściej wiele gmin również zachęca mieszkańców do przeniesienia się właśnie oferując różnego typu narzędzia pomocowe.

Kupując działkę poza miastem, na pewno warto zwrócić uwagę na jej ukształtowanie.  Niektóre miejsca mogą wymagać dodatkowych, niezbędnych prac, takich jak budowa dróg dojazdowych, kanalizacji lub przyłączy wody i prądu. W mieście te kwestie najczęściej są już rozwiązane.

Najlepszym pomysłem jest wyboru działki dokonać mając już w głowie wizję swojego wymarzonego domu. Ułatwi to wybór odpowiedniego metrażu działki i jej usytuowania. Przed zakupem działki obowiązkowo zweryfikować trzeba jaki budynek legalnie będziemy mogli na nie postawić. Zajdzie konieczność wystąpienia o warunki zabudowy lub zweryfikować trzeba miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na etapie wyboru odpowiedniego projektu domu równocześnie należy właściwie go usytuować – uwzględniając m.in. niezwykle ważną ekspozycję na Słońce.

 Kwestii do rozważenia jest oczywiście znacznie więcej i kierować najlepiej się swoimi priorytetami. Jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, a pracować możemy zdalnie – pewnie ciekawym rozwiązaniem będzie dom pod lasem na uboczu miasta. Z kolei, jeśli skazani jesteśmy na codzienne dojazdy do centrum dużego miasta i chcemy korzystać z jego uroków – pewnie bliżej będzie nam do zamieszkania w mieście. Warto skonsultować się z architektem w celu uzyskania profesjonalnej porady w tej kwestii.