dom szkieletowy murowany

Budynek szkieletowy czy tradycyjny…?

Dom Murowany? Dom Drewniany Szkieletowy, A Może Z Bala? Strop Żelbetowy Czy Drewniany?

Wybór rodzaju konstrukcji budynku to jeden z kluczowych wyborów na etapie budowy własnego domu. Materiały, jakie wykorzystamy do jego budowy zadecydują w dużej mierze o uzyskanym komforcie cieplnym – zarówno latem, jak i zimą. Jednym z kluczowych parametrów jest pojemność cieplna – wyrażana w kWh/K, określa ilość ciepła potrzebną do zmiany temperatury danego materiału. Przykładowo, strop w niedużym domu, na którego wylanie zużyjemy 10m3 betonu będzie potrafił zakumulować ok 7kWh energii cieplnej na każdy 1 st. Celsjusza. Dla porównania strop drewniany o tej samej grubości (belki stropowe, legary + wypełnienie wełną) zakumuluje blisko 5-krotnie mniej ciepła. Budynek szkieletowy drewniany ze względu na mniejsza masę w porównaniu do masywnego budynku murowanego z żelbetowym stropem, będzie potrafił zakumulować mniej energii, czyli charakteryzować się będzie mniejszą pojemnością cieplną. Czy to źle?

W przypadku domów użytkowanych okresowo, np. w weekendy, mniejsza pojemność cieplna spowoduje, że budynek nagrzeje/schłodzi się znacznie szybciej, zużywając kilkakrotnie mniej energii na osiągniecie wymaganej temperatury.

Z kolei, przy budynku całorocznym masywna konstrukcja zapewni wysoką stabilność cieplną i niższą wrażliwość na zmiany warunków zew. i wew.. Znacznie łatwiejszy będzie do utrzymania również właściwy komfort cieplny w okresie letnim (pomijam tutaj kwestię zysków ciepła np. od nasłonecznienia).

 Masywna konstrukcja budynku służy niejako za magazyn energii, pozwalając w końcowym rozrachunku – latem na wolniejsze nagrzewanie budynku, a zimą opóźniając jego wychłodzenie. Wysoka pojemność cieplna jest w stanie znacząco redukować wahania temperatury zewnętrznej ograniczając ich wpływ na środowisko wewnętrzne.

 Większa akumulacyjność cieplna jest korzystna również z punktu widzenia systemów grzewczych/klimatyzacyjnych, gdyż zmniejsza częstotliwość ich uruchamiania. Szczególne znaczenie ma to np. przy sprężarkowych pompach ciepła, których żywotność jest ściśle powiązana z liczbą załączeń sprężarek.

 Należy mieć na uwadze, że chcąc cieszyć się komfortem cieplnym, przy projektowaniu domu, należy wziąć pod uwagę znaczniej więcej parametrów, takich jak odpowiednie usytuowanie budynku czy właściwie zaprojektowane i wyregulowane systemy grzewcze, klimatyzacyjne czy wentylacyjne. Największy Katalog Stron www