Dom Murowany? Dom Drewniany Szkieletowy, A Może Z Bala? Strop Żelbetowy Czy Drewniany?
W przypadku domów użytkowanych okresowo, np. w weekendy, mniejsza pojemność cieplna spowoduje, że budynek nagrzeje/schłodzi się znacznie szybciej, zużywając kilkakrotnie mniej energii na osiągniecie wymaganej temperatury.
Z kolei, przy budynku całorocznym masywna konstrukcja zapewni wysoką stabilność cieplną i niższą wrażliwość na zmiany warunków zew. i wew.. Znacznie łatwiejszy będzie do utrzymania również właściwy komfort cieplny w okresie letnim (pomijam tutaj kwestię zysków ciepła np. od nasłonecznienia).
Masywna konstrukcja budynku służy niejako za magazyn energii, pozwalając w końcowym rozrachunku – latem na wolniejsze nagrzewanie budynku, a zimą opóźniając jego wychłodzenie. Wysoka pojemność cieplna jest w stanie znacząco redukować wahania temperatury zewnętrznej ograniczając ich wpływ na środowisko wewnętrzne.
Większa akumulacyjność cieplna jest korzystna również z punktu widzenia systemów grzewczych/klimatyzacyjnych, gdyż zmniejsza częstotliwość ich uruchamiania. Szczególne znaczenie ma to np. przy sprężarkowych pompach ciepła, których żywotność jest ściśle powiązana z liczbą załączeń sprężarek.
Należy mieć na uwadze, że chcąc cieszyć się komfortem cieplnym, przy projektowaniu domu, należy wziąć pod uwagę znaczniej więcej parametrów, takich jak odpowiednie usytuowanie budynku czy właściwie zaprojektowane i wyregulowane systemy grzewcze, klimatyzacyjne czy wentylacyjne. Największy Katalog Stron www