lokalizacja budynku na działce

Prawidłowe usytuowanie domu na działce

Jak prawidłowo usytuować dom w odniesieniu do stron świata?

Podstawową zasadą zawsze było podążanie za słońcem – tj. w pomieszczeniach, w których przebywamy rano okna powinna być od strony wschodniej, a sypialnie i pomieszczenie użytkowane wieczorem od zachodu.

W obecnych czasach, gdy szczególną uwagę zwraca się na obniżenie zużycia energii w budynku, czyli jego energooszczędność, podejście nieco się zmieniło – według tej koncepcji ideą jest maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego w okresie grzewczym oraz ograniczenie zysków ciepła od słońca latem. To pierwsze uzyskujemy przez skierowanie dużych przeszkleń w kierunku południowym – tak by słońce, znajdujące się nisko nad widnokręgiem w okresach przejściowych oraz zimą, pomieszczenia nam dogrzewało.


dom szkieletowy

Z kolei, by latem, gdy słońce jest wysoko na niebie, by ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń przez powierzchnie przeszklone, skutecznym rozwiązaniem będzie odpowiednio długi okap nad oknami.

Idealną sytuacją jest, gdy wjazd i wejście do budynku znajdowało się od strony północnej – od tej strony możemy umieścić wtedy pomieszczenia, w których przebywamy okresowo, oraz te, w których wręcz pożądane jest utrzymywanie niższych temperatur wewnętrznych – tj. garaż, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, czy wiatrołap.

Od strony wschodniej idealnie jest umieścić sypialnie, co pozwoli na naturalne, zgodne z rytmem dobowym, budzenie się ze słońcem.

Strona południa i południowo zachodnia to idealna strefa budynku na lokalizację pomieszczeń dziennych – tj. salonu i jadalni. Pozwoli nam to na dostęp do światła dziennego po pracy, w godzinach popołudniowych. Od tej strony warto umieścić wejście na taras, a podążając za tym ogród – pozwoli na to piękny widok z salonu.

Istotne jest, by przykładowo mając od jednej strony budynku ruchliwą ulicę, nie umieszczać od tej strony okien z niskiej jakości nawiewnikami okiennymi, gdyż wpłynie to negatywnie na akustykę pomieszczeń.

Niezbędne jest oczywiście wzięcie pod uwagę otaczających nas budynków, i innych elementów otoczenia, na które chcemy się otworzyć lub wprost przeciwnie, na które widoku mieć nie chcemy.

Podsumowując, usytuowanie domu względem stron świata wymaga wzięcia pod uwagę szeregu czynników i stanowi proces, w trakcie którego zawsze dochodzi do pewnych ustępstw, w celu podążania za czynnikami, które są dla nas kluczowe, kosztem tych mniej istotnych.