dom prefabrykowany mazury

Dom prefabrykowany – Zalety i Wady – projekt i budowa

Prefabrykaty w budownictwie stosowane są powszechnie od wielu lat. Powszechne były i nadal są prefabrykowane elementy konstrukcyjne sprężane, czy też dźwigary drewniane. W ostatnich latach na popularności zaczęła zyskiwać prefabrykacja na poziomie całego budynku. Powodów tego zjawiska jest wiele. Poniżej przedstawiamy ich główne wady i zalety.  

Zalety domów prefabrykowanych

·         Skrócony czas budowy

Co w sytuacji, gdy otrzymamy decyzję o pozwoleniu na budowę późną jesienią? Najprawdopodobniej nie zdążymy z zamknięciem stanu surowego przed zimą. W związku z tym nie wpuścimy instalatorów na prace wewnątrz budynku.

Przy domu prefabrykowanym stan surowy zamknięty można zamknąć nawet w kilka dni od przygotowana fundamentów. Osobną kwestią jest czas oczekiwania na dostawę domu od podpisania umowy – najczęściej jest to od kilku do kilkunastu miesięcy.

·         Oszczędności na wykończeniu wnętrza

Przykładowo przy domu prefabrykowanym w konstrukcji żelbetowej – powierzchnia wewnętrzna ścian, czyli beton, może stanowić powierzchnię docelową wykończenia ścian. Odchodzi wtedy koszt tynków, szpachlowania czy malowania.

·         Mniejsze ryzyko usterek.

Warto polegać na sprawdzonych wykonawcach domów prefabrykowanych udzielającym wydłużonej gwarancji. Dzięki temu ryzyko potencjalnych usterek i wad będzie mniejsze. Z pewnością liczba niedociągnięć powinna być mniejsza niż przy budowie tradycyjnej, gdy musimy dopilnować każdego zakresu prac.

·         Oszczędność czasu

Wybierając dom prefabrykowany z pewnością zaoszczędzimy sporo czasu na poszukiwanie firm wykonawczych, dogrywanie warunków umów i późniejsze rozliczenia. Przy domie prefabrykowanym – stan surowy zamknięty (a czasem wraz z wykończeniem pod klucz) dostarcza nam jedna firma. Ułatwia to też późniejsze, ewentualne roszczenia, w przypadku wad gwarancyjnych.

·         Ograniczona konieczność nadzoru

Z racji tego, że elementy konstrukcyjne, czyli ściany, stropy i dach przyjeżdżają na budowę w częściach, nie ma konieczności (a wręcz możliwości J ) doglądania i nadzorowania procesu ich montażu, tak jak ma to miejsce w przypadku budowy tradycyjnej – np. przy odbiorze zbrojenia w stropie, czy kontroli materiałów w warstwach przegród. Mniej przyjazdów kierownika budowy, czy inspektora nadzoru to często oszczędność na poziomie kilku tys. złotych.

·         Pewność ceny

W czasach dużej zmienności cen materiałów i robocizny ciężko jest nawet oszacować dokładny koszt budowy domu w klasycznej formie. Wybierając dom prefabrykowany i ustalając cenę ryczałtową w umowie możemy spać spokojnie, nawet jeśli ceny materiałów w międzyczasie pójdą w górę. Szczególnie w czasach znacznych i nagłych wzrostów cen materiałów, ten aspekt może okazać się szczególnie istotny.

Wady domów prefabrykowanych

·         Ograniczenia.

Większość firm oferuje projekty w określonych konfiguracjach. Może się okazać, że trzeba będzie pójść na pewne kompromisy w odniesieniu do funkcjonalności, czy wymarzonego układu pomieszczeń.

·         Koszt budowy.

      Co do zasady koszt tego samego budynku w postaci montażu prefabrykatów będzie wyższy niż budując tradycyjnie. Mając jednak na uwadze ograniczenie ryzyka wspomnianego powyżej oraz oszczędność coraz ważniejszego – swojego czasu – to rachunek nie wydaje się już być tak oczywisty. 

Pamiętaj:

Pamiętaj, że zarówno przy domu tradycyjnym, jak i prefabrykowanym dobrze wykonać szereg badań odbiorowych, by zweryfikować jakość efektu końcowego. Badanie kamerą termowizyjną i badanie szczelności budynku pozwolą na znalezienie słabych punktów w izolacji termicznej i obróbce otworów. Dzięki temu można osiągnąć standard energetyczny taki jak budynek energooszczędny, czy też pasywny. A szczelny i ciepły dom to niskie rachunki J

badanie termowizyjne szczytno mazury
badanie termowizyjne szczytno