Termin wentylacja, często błędnie używany zamiennie z “klimatyzacja” oznacza wymianę powietrza w budynku. Polega ona na usuwaniu powietrza zanieczyszczonego i doprowadzenie w jego miejsce powietrza świeżego. Zanieczyszczenia te mogą być zarówno fizyczne (pyły), jak i chemiczne (dwutlenek węgla, zanieczyszczenia gazowe). Ważne, by powietrze wprowadzane do budynku było czyste, a jego parametry nie powodowały pogorszenia środowiska wewnętrznego w budynku.
Jakie warunki powinna spełniać skuteczna wentylacja?
powinna być ciągła, czyli pracować niezależnie od czynników zewnętrznych,
powinna obsługiwać każde pomieszczenie, zapewniając stałą wymianę powietrza.
Nie musimy jednakże do każdego pomieszczenia powietrza bezpośrednio doprowadzać, jak i bezpośrednio z niego usuwać. Zgodnie ze sztuką budowlaną powietrze usuwać należy z pomieszczeń brudnych (toalety), a doprowadzać do pomieszczeń czystych (pokoje dzienne). Dzięki temu zachowamy właściwy kierunek przepływu powietrza w budynku.
powinna zapewnić możliwość regulacji ilości i jakości powietrza
Ma to na celu dopasowanie parametrów, tj. ilości powietrza, czy jego temperatury, do zmieniających się warunków.
Przykładowo: system wentylacji powinien samoczynnie regulować temperaturę powietrza wprowadzanego do budynku niezależnie od temperatury zewnętrznej. Z kolei możliwość regulacji ilości powietrza, tj. przykładowo obniżenie wydajności systemu wentylacji, gdy budynek nie jest użytkowany – wpłynie na ograniczenie zużycia energii.
Wentylacja mechaniczna rozwiązaniem optymalnym?
Sprawna wentylacja w budynkach mieszkalnych jest kluczowym elementem w kontekście komfortu wewnętrznego i utrzymania zdrowia mieszkańców. Z tego względu coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna pozwala na skuteczne usuwanie wilgoci, zanieczyszczeń i innych substancji szkodliwych z pomieszczeń, zapewniając przy tym stały przepływ świeżego powietrza przez cały rok. Dzięki temu mieszkańcy domów mają zapewnioną optymalną jakość środowiska wewnętrznego, co wpływa korzystnie na ich zdrowie i samopoczucie.
Odzysk ciepła, czyli potocznie “rekuperacja”
Jednym z najważniejszych elementów wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła, potocznie nazywany rekuperacją. Wymieniając powietrze wewnątrz budynku na zewnętrzne, odzysk ciepła pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynku.
Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i wykorzystaniu go do ogrzewania powietrza nawiewanego. W ten sposób można zaoszczędzić do 90% energii, która byłaby potrzebna do ogrzania powietrza z zewnątrz. Dzięki temu, wentylacja mechaniczna z wysokowydajnym odzyskiem ciepła jest wręcz niezbędnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych. Znacząco obniża ona wskaźnik zużycia energii budynku co widoczne będzie w świadectwie energetycznym budynku.
Rodzaje wymienników ciepła w rekuperacji
Wymienniki przeciwprądowe są najczęściej stosowanymi typami wymienników ciepła w wentylacji mechanicznej. Działają one poprzez przepuszczanie powietrza wewnętrznego i zewnętrznego w przeciwnych kierunkach przez specjalny wymiennik, co pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego.
Wymienniki obrotowe, z kolei, działają na zasadzie rotora, który przenosi ciepło oraz wilgoć z powietrza wywiewanego na powietrze nawiewane. Odzysk wilgoci jest szczególnie pożądany w naszym klimacie, gdyż zimą wilgotność w budynkach znacząco spada.
Gruntowy wymiennik ciepła
W domach zeroenergetycznych, gdzie zależy nam na maksymalnym ograniczeniu zużycia energii często dodatkowo wykorzystuje się gruntowe wymiennik ciepła. Ich idea polega na wykorzystaniu ciepła gruntu. Temperatura gruntu na głębokości powyżej 1-1,4m (zależnie od regionu) nie spada poniżej zera stopni Celsjusza. Poprzez przepuszczenie świeżego powietrza przez grunt znaczne podgrzanie powietrza nawiewanego do budynku zimą ORAZ schłodzenie powietrza nawiewanego latem. Stosowane są różne typy wymienników gruntowych, o których więcej TUTAJ.
Dom energooszczędny = rekuperacja?
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jest niezbędne jeśli chcemy osiągnąć zużycie energii na poziomie domu energooszczędnego, pasywnego, czy zeroenergetycznego. Niezależnie od tego, czy budujesz według projektu gotowego, czy też zdecydujesz się na dom modułowy– istotne jest nie tylko oszczędzanie energii, ale także zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności, temperatury i jakości powietrza we własnym domu. Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja mechaniczna pozwala na osiągnięcie tego celu. Zapewnia również nieporównywalnie wyższy komfort mieszkania w porównaniu do domu z wentylacją grawitacyjną.