projekt domu architekt

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu

1.Wielkość i Metraż

Warto zacząć od określenia naszych potrzeb – zarówno dzisiejszych, jak i przyszłych Czy projekt domu spełnia wymagania co do wielkości i układu pomieszczeń, uwzględniając potrzeby rodziny? Jeśli planujesz powiększenie rodziny, to weź to pod uwagę przy decyzji o liczbie sypialni, czy łazienek. W domu będą mieszkały osoby starsze? Rozważ dom parterowy, zamiast piętrowego, a wejście do domu zaprojektuj z podjazdem – brak barier architektonicznych znacznie ułatwi poruszanie się. 

2.Budżet

Równolegle z wyborem wielkości domu i jego funkcjonalności koniecznie określ budżet na budowę domu. Jeśli wymarzony projekt przekracza finansowanie zastanów się, czy nie możesz poczekać z wykonaniem któregoś etapu prac. Zagospodarowanie terenu może poczekać do następnej wiosny. Drugą łazienkę też można wykończyć po czasie.

Nie warto oszczędzać na technologii i elementów wpływających na energooszczędność domu, gdyż późniejsze zmiany będą kosztowne i często wymagać będą dużych ingerencji.

W ostateczności pomyśl nad zmniejszeniem metrażu. Przed podjęciem decyzji skonsultuj to ze swoim architektem – bazuj na doświadczeniu praktyków!

3.Styl i estetyka

Określenie swoich preferencji i stylu życia. Pierwszym krokiem przy wyborze stylu domu powinno być zdefiniowanie swojego stylu życia oraz preferencji estetycznych. Czy preferujesz klasyczne rozwiązania, czy nowoczesne, minimalistyczne projekty? Czy zależy Ci na funkcjonalności i praktycznych rozwiązaniach, czy na estetyce i oryginalnym designie? Zastanów się, jakie są Twoje preferencje i na co najbardziej zwracasz uwagę w swoim otoczeniu.

4. Analiza otoczenia

Podczas projektowania domu warto także wziąć pod uwagę otoczenie, w którym zostanie zlokalizowany. Dobrze dopasowany styl i estetyka domu powinny harmonizować z otoczeniem, w którym się znajduje. Jeśli w pobliżu domu znajdują się budynki o klasycznym charakterze, to dobrym pomysłem może być wybór stylu tradycyjnego. Natomiast jeśli wokół domu dominują nowoczesne budynki, to można zdecydować się na projekt w stylu nowoczesnym.

5.Lokalizacja

Czy projekt domu uwzględnia specyfikę lokalizacji, na której ma być zbudowany? Centrum miasta, jego obrzeża, a może wieś? Pisaliśmy o tym TUTAJ

Przy wyborze lokalizacji działki koniecznie weź pod uwagę jej orientację względem stron świata i nasłonecznienie. Prawidłowe usytuowanie domu na działce przełoży się na niższe koszty eksploatacji i poprawę komfortu jego użytkowania.

6.Wymagania prawne i techniczne 

Czy projekt domu spełnia wymagania prawa i techniki budowlanej? Powinien. Projekt budynku mieszkalnego powinien spełniać wymagania określone przepisami budowlanymi i być wybudowany zgodnie z Prawem Budowlanym.

Zdarza się, że Inwestor trafia do nas chcąc dokonać adaptacji projektu gotowego i okazuje się, że projekt gotowy nie spełnia obowiązujących przepisów. Bywa też, że zawiera inne błędy – np. konstrukcyjne lub jego rozwiązania są niefunkcjonalne. Dlatego przed decyzją o zakupie projektu warto skonsultować projekt z profesjonalistą. Pomogliśmy dziesiątkom Inwestorów wybrać optymalny projekt i dokonać zmian wpływających korzystnie na jego późniejsze użytkowanie. Napisz do nas lub zadzwoń – postaramy się pomóc 🙂

7.Energia i ekologia

Czy projekt domu uwzględnia aspekty związane z energooszczędnością i ekologią? Co prawda obowiązujące przepisy narzucają już maksymalne wskaźniki zużycia energii przez budynek. Jednak to Inwestor decyduje ile kosztów jest w stanie ponieść w trakcie budowy, by cieszyć się później niższym zużyciem energii i tańszym użytkowaniem obiektu. Każdy projekt przygotowany przez nas zawiera analizę źródła ciepła, w której porównamy źródła ciepła wybierając to bardziej optymalne.

Rekuperacja, klimatyzacja, pompy ciepła, fotowoltaika? Projektujemy w oparciu o najnowsze technologie. Skonsultujemy również projekt gotowy i doradzimy zmiany w tym aspekcie.

8.Funkcjonalność

Czy projekt domu jest funkcjonalny, zapewniając wygodne i praktyczne rozwiązania dla mieszkańców? W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni warto wspomóc się konsultacją u architekta wnętrz. Pomoże on funkcjonalnie urządzić kuchnię, czy zaplanować wyposażenie wnętrza. 

9.Materiały

Tańsze materiały konstrukcyjne, czy instalacyjne – czyli, te których na co dzień nie widać również spełnią swoją funkcję. Jednak często wybór nieco droższych materiałów i komponentów to dłuższa ich żywotność i lepsze parametry. Z pewnością nie warto oszczędzać na elementach, które są kluczowe dla:

  • bezpieczeństwa konstrukcji. Jeśli projekt przewidywał drewno C24, to nie wykonuj konstrukcji dachu z drewna klasy C20. To samo tyczy się klasy betonu.
  • izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Jeśli projekt przewiduje drenaż opaskowy z powodu wody gruntowej, to jego niezastosowanie może być później zarówno kosztowne, jak i niebezpieczne.
  • energooszczędności budynku. Jeśli projekt architektury przewiduje 30cm wełny mineralnej w warstwie dachu o konkretnych parametrach, to przed decyzją o zmianie grubości czy rodzaju izolacji skonsultuj to z projektantem/kierownikiem budowy. Często zmiana rodzaju izolacji termicznej wymaga innych zmian – np. zastosowania/usunięcia izolacji paroprzepuszczalnej lub paroszczelnej.

10.Bezpieczeństwo

Czy projekt domu uwzględnia aspekty związane z bezpieczeństwem? Zarówno w kontekście bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, jak i ochrony mienia. Obecnie coraz częściej projektowane budynki wyposażone są w awaryjne źródła zasilania, które podtrzyma pracę kluczowych instalacji w budynku w razie zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej. 

Podsumowanie

Budowa własnego domu może być satysfakcjonującym i ekscytującym doświadczeniem, ale ważne jest, aby być przygotowanym na możliwe wyzwania. Poprzez dokładne rozważenie czynników takich jak lokalizacja, finansowanie, projektowanie, pozwolenia i konstrukcja oraz współpracę z doświadczonymi specjalistami, możesz ustrzec się przed wieloma powszechnymi błędami i w spokoju zaprojektować i wybudować wymarzony dom. 

Nie chcesz przechodzić przez cały, często czasochłonny proces wyboru projektu domu, jego konfiguracji i dokonywania wielu innych wyborów, a dodatkowo zależy Ci na szybkiej budowie? Warto rozważyć wtedy wybór domu prefabrykowanego lub domu modułowego. Budynki takie, dopracowane na bazie wielu realizacji i wyposażone we wszelkie niezbędne systemy i instalacje cieszą się coraz większą popularnością. Skontaktuj się z nami przybliżymy Ci więcej szczegółów i zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.