Budownictwo jednorodzinne energooszczędne jest obecnie na fali. Coraz więcej osób chce mieć dom zaprojektowany w sposób energooszczędny, w którym wydatki na ogrzewanie i chłodzenie będą zminimalizowane. Projekt domu energooszczędnego może zapewnić właścicielowi domu wieloletnią oszczędność na rachunkach za energię.
Jakie aspekty decydują o energooszczędności domu?
Projekt domu energooszczędnego powinien być opracowany w celu optymalizacji oszczędności energii. Projekt powinien uwzględniać wszystkie aspekty konstrukcji domu, w tym jego usytuowanie wybór materiałów budowlanych, układ pomieszczeń, rozmieszczenie okien i wybór systemu ogrzewania i chłodzenia.
Komfort przez cały rok!
Projektowanie domu energooszczędnego powinno zapewnić, że temperatura wewnątrz budynku będzie zawsze na odpowiednim poziomie, bez konieczności nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia i przy zachowaniu komfortu wewnątrz. Aby zapewnić, że dom energooszczędny będzie wykorzystywał jak najmniej energii, ważne jest, aby materiały budowlane były odpowiednio dobrane. W domach energooszczędnych stosuje się materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, styropian lub materiały izolacyjne z tworzywa sztucznego, aby zapewnić, że ciepło nie będzie uciekać z domu. Ponadto okna powinny być wyposażone w szyby o podwyższonej izolacji termicznej, aby zapobiec wychładzaniu powietrza.
Instalacje wewnętrzne – wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja?
Oprócz zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych, ważne jest również wybranie odpowiedniego systemu ogrzewania i chłodzenia. Systemy grzewcze często dzielą się na systemy elektryczne i systemy wykorzystujące paliwa, takie jak gaz ziemny, olej napędowy, węgiel lub pellet.
W domach energooszczędnych najczęściej wykorzystuje się pompy ciepła sprzężone z produkcją energii elektrycznej przez fotowoltaikę. Niezbędny jest również system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, potocznie zwany rekuperacją. Dodatkowo stosuje się gruntowe wymienniki ciepła, które wpływają na podwyższenie efektywności odzysku ciepła. Odpowiednio zaprojektowany budynek może wcale nie potrzebować systemu klimatyzacji do utrzymania stabilnej temperatury powietrza przez cały rok. Systemy chłodzenia obejmują centralne pompy ciepła, które są z reguły bardziej energooszczędne niż indywidualne urządzenia chłodzące.
Dlaczego prefabrykacja?
Projekt domu energooszczędnego jest bardzo ważnym kierunkiem budownictwa jednorodzinnego. Opracowanie przez Architekta odpowiedniego projektu może zapewnić właścicielowi domu wieloletnią oszczędność na rachunkach za energię, dzięki czemu inwestycja w dom energooszczędny będzie opłacalna na lata.
Warto wspomnieć, że z powodu czasochłonnego nadzoru nad jakością prac koniecznego do uzyskania wymaganej energooszczędności budynku Inwestorzy coraz częściej wybierają domy prefabrykowane. Dom prefabrykowany czy dom modułowy mimo nieco wyższego kosztu inwestycyjnego, w końcowym rozrachunku wcale nie musi okazać się znacznie droższy od tradycyjnego.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat indywidualnego projektu domu energooszczędnego, lub chcesz wykonać adaptację projektu gotowego – odezwij się do nas i umów na bezpłatną konsultację.