1. Brak określonego budżetu
Wiele osób nie przygotowuje odpowiedniego planu i budżetu przed rozpoczęciem planowania budowy domu. Budżet powinno określić się przed procesem projektowania domu, a nie przed rozpoczęciem budowy!
Dopiero jasne określenie budżetu pozwoli na zaprojektowanie budynku, który będzie w stanie wybudować. Przy zakładaniu kosztu poszczególnych materiałów i robocizny należy wziąć pod uwagę ryzyko wzrostu cen – zarówno materiałów jak i siły roboczej.
2. Brak sprecyzowanych wymagań
Budowa domu wymaga precyzyjnego planowania i sprecyzowania wymagań. Niedoprecyzowane wymagania mogą prowadzić do nieporozumień i niejednoznacznych interpretacji, co z kolei może prowadzić do późniejszych kosztownych zmian w projekcie oraz na etapie realizacji.
Dlatego, przed rozpoczęciem budowy domu, warto sprecyzować swoje wymagania i zapisać je w formie pisemnej. Dokładne określenie swoich wymagań i oczekiwań co do funkcjonalności pozwoli nam na uniknięcie nieporozumień i błędów. Co ważne – umożliwi to projektantowi przygotowanie projektu, który odpowiada naszym potrzebom.
3. Wybór nieodpowiedniej działki
Wybór działki to jedno z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. A tak naprawdę przed rozpoczęciem etapu projektowania domu. Nieodpowiedni dobór działki może jednak prowadzić do poważnych problemów. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na jej położenie, kształt i wielkość, ale również na warunki gruntowe oraz lokalne przepisy dotyczące zabudowy. Działka znajdująca się w miejscu podmokłym może trudna do zabudowy oraz wymagać znacznych nakładów finansowych np. na izolację przeciwwodną. Z kolei działka znajdująca się na zboczu może wymagać dodatkowych prac ziemnych i konstrukcyjnych, co również zwiększy koszty budowy. Przed dokonaniem decyzji o zakupu działki zastanów się nad usytuowaniem na niej domu.
Z tego powodu, zawsze warto przed podjęciem decyzji o zakupie działki skonsultować się z fachowcem .
4. Słaba komunikacja z Projektantem
Projektowanie domu to proces złożony i wymagający. Słaba komunikacja z projektantem może prowadzić do poważnych problemów i kosztować wiele czasu i pieniędzy. Zdarza się, że klienci nie określają swoich oczekiwań w sposób jasny i zrozumiały, co może prowadzić do nieporozumień i błędów w projekcie. Dlatego warto zadbać o to, aby komunikacja między klientem a projektantem była jasna i ciągła, a wszelkie wątpliwości były rozwiązane na bieżąco. Zapytaj projektanta o radę i opinie na temat swoich pomysłów już na początku procesu projektowego. Pozwoli to na zawarcie istotnych dla Ciebie kwestii w projekcie i rozwianie wątpliwości już na starcie, tak by proces projektowy przebiegł sprawnie.
5. Brak informacji o warunkach wodno-gruntowych
Jeden z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę przy budowie domu, to warunki wodno-gruntowe. Brak odpowiednich informacji w tym zakresie, może prowadzić do szeregu problemów, które w dalszej perspektywie mogą być wyjątkowo kosztowne i trudne w zniwelowaniu.
W przypadku braku wiedzy na temat warunków wodno-gruntowych, inwestor może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka związanego z wyborem konkretnej lokalizacji działki. W przypadku budowy na gruncie o zbyt niskiej nośności, podłoże może osiąść, a to prowadzi do pęknięć w ścianach oraz deformacji budynku. Z kolei, w przypadku zbyt wysokiej wody gruntowej, można spodziewać się problemów z wilgocią w budynku, a nawet zalania piwnicy lub parteru. Oczywiście problemów można tych uniknąć za pomocą odpowiednich technologii fundamentowania dla gruntów nienośnych. Wysoka woda gruntowa to również nie problem przy odpowiedniej izolacji przeciwwodnej. Są to jednak rozwiązania, które potrafią znacznie uszczuplić stan portfela Inwestora.
Jak uniknąć problemów?
Przed decyzji o zakupie działki, warto skonsultować się z architektem/projektantem. Doradzi on, czy warto zlecić wykonanie badań gruntu, które pozwolą na określenie warunków wodno-gruntowych. Otrzymane informacje pozwolą na podjęcie ostatecznej decyzji.
Podsumowując, brak informacji na temat warunków wodno-gruntowych przy zakupie działki jest poważnym błędem, który może prowadzić do problemów podczas budowy i eksploatacji budynku. Warto zatem zainwestować w odpowiednie badania przed rozpoczęciem budowy, aby mieć pewność, że wybór lokalizacji jest odpowiedni i technologia budowlana zapewni bezpieczeństwo oraz trwałość budynku.
6. Brak projektów instalacyjnych
Powszechnym jest, że projekty instalacyjne w budynkach jednorodzinnych traktowane są po macoszemu. Zarówno przez projektantów, jak i wykonawców.
Lata temu było to poniekąd zrozumiałe, gdyż większość instalacji dla domów jednorodzinnych była dość szablonowa. W dzisiejszych czasach, gdy instalacja grzewcza często może zostać wykorzystana do chłodzenia budynku, a instalacje trzeba ze sobą skoordynować, brak projektu instalacji jest ryzykowny i może wiązać się z późniejszymi problemami w trakcie budowy i eksploatacji.
Należy mieć na uwadze, że wprowadzając na etapie budowy istotne zmiany w stosunku do projektu technicznego trudno będzie nam dochodzić ewentualnej odpowiedzialności w stosunku do projektanta.
Dobrze skoordynowana dokumentacja projektowa zaoszczędzi wielu problemów w trakcie budowy i ułatwi proces inwestycyjny również Wykonawcom prac.
7. Poszukiwanie oszczędności (nie tam gdzie trzeba)
Oczywistym jest, że w czasach wysokich cen materiałów i robocizny, myślimy o poszukiwaniu oszczędności przy budowie domu. Jednak warto kierować się pewnymi zasadami. Oszczędność na jakości materiałów konstrukcyjnych i instalacyjnych – szczególnie tych, które w trakcie budowy ulegają zakryciu – np. izolacja podłogi na gruncie, czy fundamenty – może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.
Niekiedy przeznaczenie większych środków na te etapy prac wydłuży czas bezusterkowej eksploatacji domu oraz wpłynie na niższe koszty eksploatacyjne. TUTAJ ujęliśmy kilka kluczowych elementów, na których oszczędzać nie warto.
8. Brak rzetelnej charakterystyki energetycznej obiektu
Budowa domu to inwestycja na wiele lat, dlatego warto zadbać o jego efektywność energetyczną. W przypadku braku rzetelnej charakterystyki energetycznej obiektu, ciężko przewidzieć dokładne koszty eksploatacyjne. Charakterystyka energetyczna umożliwia również optymalne dobranie rodzaju i grubości izolacji budynku, a jej dane pozwolą na właściwe zaprojektowanie instalacji wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Warto więc zawsze zlecić wykonanie charakterystyki energetycznej obiektu specjalistom w tej dziedzinie.
9. Wybór niewłaściwego projektu gotowego
Częstym błędem związanym z projektem budowlanym jest wybór gotowego projektu, który nie został dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Gotowe projekty, choć mogą wydawać się atrakcyjne cenowo, mogą być niewłaściwe dla danego otoczenia, czy też nie spełniać wymagań MPZP czy wymagań zawartych w decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że projekt gotowy wymaga adaptacji przez architekta. W przypadku dużych zmian w projekcie gotowym często koszt ich wprowadzenia przekracza koszt samego projektu gotowego.
Dlatego, przed podjęciem decyzji o zakupie gotowego projektu, możesz skonsultować się z nami, aby upewnić się, że projekt będzie odpowiedni dla Twojej działki.
10. Niedostateczny czas przeznaczony na planowanie
Pamiętaj, że dom budujesz przeważnie na lata. Jeśli w trakcie procesu projektowego przyjdą Ci do głowy zmiany – poinformuj o tym projektanta. Zmiana na etapie projektu będzie mniej kosztowna niż zmiana w trakcie budowy. Zaplanuj poszczególne etapy projektu domu i jego budowy. Weź pod uwagę czas potrzebny na uprawomocnienie się poszczególnych decyzji oraz czas potrzebny na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Porozmawiaj ze swoim projektantem o potencjalnych ryzykach związanych z uzyskaniem poszczególnych pozwoleń i decyzji, które mogą wpłynąć na wydłużenie się procesu.
Nie chcesz przechodzić przez czasochłonny proces wyboru projektu domu?
Szukasz sprawdzonych rozwiązań?
Zależy Ci na szybkiej budowie i wysokiej jakości?
Chcesz uzyskać nawet 25 lat gwarancji na budowę domu?
Rozważ wybór domu prefabrykowanego lub domu modułowego.
Wysoka jakość i niezwykle szybki czas realizacji powodują, że coraz więcej Inwestorów decyduje się na taką formę budowy domu.
Skontaktuj się z nami – zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i wyjaśnimy wady i zalety technologii.