Konserwacja drewna konstrukcyjnego jest kluczowa dla jego długiego użytkowania, szczególnie w przypadku domów szkieletowych, więźb dachowych budynków tradycyjnych. Istnieją trzy najczęstsze błędy, jakie popełniamy podczas konserwacji drewna.
1. Nieprawidłowe przygotowanie drewna
Pierwszym błędem jest źle przygotowane drewno, które skutkuje niezadowalającym efektem końcowym konserwacji i wpływa negatywnie na trwałość konstrukcji. Przed przystąpieniem do impregnacji konieczne jest dokładne oczyszczenie drewna z niepożądanych elementów, a także uzupełnienie wszelkich ubytków i oszlifowanie powierzchni. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wilgotności drewna – nie powinno być ani nadmiernie przesuszone ani mokre.
Budowa domu – 10 najczęstszych błędów – Etap Przygotowawczy
2. Źle dobrany środek impregnujący.
Drugim błędem jest źle dobrany impregnat. Nie wszystkie impregnaty są takie same i nie każdy nadaje się do drewna konstrukcyjnego. Impregnat do mebli nie spełni swojej funkcji w przypadku drewna konstrukcyjnego. Dlatego warto wybierać specjalnie przeznaczone do ochrony drewna konstrukcyjnego impregnaty, takie jak Impregnat Konstrukcyjny Vidaron. Taki produkt zabezpiecza drewno przed owadami, grzybami oraz przed działaniem warunków atmosferycznych.
3. Niestosowanie się do instrukcji producenta środków impregnujących
Trzecim błędem jest lekceważenie zaleceń producenta impregnatu. Producent podaje na opakowaniu informacje dotyczące sposobu nanoszenia preparatu oraz odpowiednich warunków atmosferycznych. Konieczne jest przestrzeganie tych zaleceń, ponieważ w przeciwnym razie preparat nie będzie działał skutecznie i jego trwałość będzie zredukowana.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na jakość drewna?
Jakość drewna konstrukcyjnego przy budowie domu szkieletowego jest kluczowa, jeśli dom ma służyć długie lata bez usterkowo. Pamiętajmy, w domu szkieletowym drewno to materiał konstrukcyjny i jego niewłaściwe przygotowanie może spowodować jego wcześniejsze zniszczenie, ograniczając w ten sposób wytrzymałość konstrukcji.
Jakość drewna konstrukcyjnego przy budowie domu szkieletowego warto poddać szczególnej kontroli jakości. Sprawdźmy to po przyjeździe materiału na budowę by ustrzec się późniejszych nieporozumień z wykonawcą. Klasa drewna powinna odpowiadać tej zawartej w projekcie budowlanym.
Skąd rosnąca popularność domów prefabrykowanych?
Mając na uwadze jak wiele uwagi trzeba poświęcić, by drewniane elementy konstrukcyjne były prawidłowo wykonane Inwestorzy coraz częściej decydują się na domy szkieletowe prefabrykowane.
W tej technologii domy są produkowane w kontrolowanych warunkach na hali produkcyjnej, co zabezpiecza je przed warunkami atmosferycznymi. Ściany, stropy i dach dostarczane są na teren budowy już zabezpieczone przed działaniem deszczu i słońca.
Ponadto, w domach prefabrykowanych stosuje się certyfikowane drewno o podwyższonej klasie, co wpływa na ich trwałość i znacząco wydłuża żywotność konstrukcji.
Dlaczego polecamy budownictwo prefabrykowane i modułowe?
Jako eksperci w branży budowlanej z ponad 30-letnim doświadczeniem w budownictwie, wiemy jak ważna przy budowie domu jest jakość.
Dlatego domy prefabrykowane, które proponujemy naszym Klientom objęte są 30-letnią gwarancją na konstrukcję drewnianą. Jest to możliwe z powodu zastosowania wysokiej jakości materiałów, w tym drewna podwyższonej klasy oraz szczegółowego procesu kontroli jakości, który nie jest możliwy do wykonania w przypadku budowy tradycyjnej.
Pracownia Projektowa BUDO-LAND to firma rodzinna z 30-letnim doświadczeniem.
Naszą misją jest dostarczanie indywidualnych i sprawdzonych rozwiązań.
Idąc z trendem nowoczesnego i ekologicznego budownictwa propagujemy budownictwo energooszczędne prefabrykowane.
Co Nas Wyróżnia?
30 lat doświadczenia w branży budowlanej i zorientowanie na potrzeby Inwestora.
Współpracujemy z wieloma producentami domów zeroenergetycznych prefabrykowanych – zarówno drewnianych,
jak i betonowych. Możemy również wykonać dla Ciebie projekt indywidualny domu zeroenergetycznego.
Podchodzimy indywidualnie do każdego projektu, tak by dobrać optymalne rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne dla danej inwestycji. Wykorzystujemy najnowsze technolgie i systemy oraz odnawialne źródła energii.
Służymy pomocą i doradzamy na każdym etapie inwestycji budowlanej:
Zaczynając od wyboru działki, poprzez pomoc przy wyborze projektu i technologii wykonania, poprzez proces realizacji i nadzoru, aż do odbiorów końcowych.
Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia sprawimy, że budowa Twojego domu nie będzie tak stresująca 🙂