dom-prefabrykowany-budowa

Budowa Domu – 10 Najczęstszych Wyzwań i Problemów

Budowa domu to dla wielu z nas inwestycja na całe życie. Niestety proces ten nie zawsze przebiega tak gładko jak w programach telewizyjnych. W tym artykule, bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, przedstawimy dziesięć najczęstszych problemów i wyzwań związanych z budową domu. Mamy nadzieję, że ich świadomość pomoże Ci uchronić się chociaż przed częścią z nich.

1. Trudności ze znalezieniem wykonawcy prac

Budowa domu wymaga wykwalifikowanych wykonawców, którzy są w stanie przeprowadzić prace zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Jednak trudności związane z dostępnością wykonawców mogą prowadzić do opóźnień i problemów z koordynacją prac na placu budowy. Często nieświadomy wybór nieprofesjonalnego wykonawcy jest przyczyną wielu problemów, opóźnień i dodatkowych kosztów. Przed rozpoczęciem budowy warto przeprowadzić dokładne badania rynku i wybrać renomowanego wykonawcę prac, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w branży budowlanej. Pomocne będzie zasięgnięcie porady u lokalnego Architekta – często dysponują oni bazą lokalnych, sprawdzonych Wykonawców.

2. Opóźnienia

Niezależnie od tego, czy przyczyną opóźnień są problemy z wykonawcą, dostawami materiałów lub niekorzystna pogoda, opóźnienia w harmonogramie budowy są jednym z największych problemów podczas budowy domu. Warto mieć na uwadze, że opóźnienia są niemal nieuniknione w przypadku tradycyjnej budowy. Jeśli szczególnie zależy Ci na terminach zastanów się nad budową domu w systemie generalnego wykonawstwa lub pomyśl o domu prefabrykowanym – oba te rozwiązania to większa gwarancja terminowości.

3. Niedostępność materiałów

Niedostępność materiałów budowlanych może spowodować opóźnienia lub konieczność szukania alternatywnych rozwiązań. Warto przed rozpoczęciem budowy dokładnie zaplanować potrzebne materiały oraz ich ilość, aby uniknąć problemów związanych z ich dostępnością. Można również rozważyć zastosowanie alternatywnych materiałów budowlanych, które są bardziej dostępne na lokalnym rynku.

4. Niedotrzymanie harmonogramu prac

Wiele czynników może wpłynąć na harmonogram prac, takich jak pogoda, niedostępność materiałów czy też problemy z wykonawcami. Niedotrzymanie terminu jednych prac może lawinowo prowadzić do dalszych opóźnień oraz zwiększenia kosztów budowy. Aby uniknąć tego problemu, warto dokładnie zaplanować harmonogram prac oraz uwzględnić dodatkowy czas na nieprzewidziane okoliczności. Warto też zabezpieczyć wszelkie terminy z wykonawcami prac karami umownymi.

5. Nieplanowane koszty

Często w trakcie budowy pojawiają nieoczekiwane prace dodatkowe powodujące dodatkowe, nieplanowane koszty wykraczające ponad planowany budżet.

Szczególnie ważne będzie to, gdy budujemy “na styk’’ i ogranicza nas np. wysokość uzyskanego kredytu hipotecznego. 

Niewłaściwie zaplanowane koszty, brak rozeznania na rynku cen materiałów i kosztu robót budowlanych mogą być przyczyną przekroczenia planowanego budżetu na budowę domu.  Aby uniknąć tego problemu, warto dokładnie zaplanować koszty budowy, uwzględniając koszty materiałów, koszty robocizny, koszty uzyskania pozwoleń, koszty transportu. Załóż również wzrost wszelkich cen, jeśli nie jesteś w stanie zakontraktować ich na starcie budowy.  Jeśli nie możesz zabezpieczyć cen materiałów u dostawców, w budżecie załóż wzrost cen materiałów spowodowany inflacją.

Projekt domu energooszczędnego – dlaczego się opłaca?

6. Błędy konstrukcyjne

Budowa domu wymaga precyzji i dokładności, a nawet niepozorne błędy w projekcie czy wykonaniu konstrukcji mogą prowadzić do problemów i uszkodzeń w późniejszym okresie. Niedoskonałości na poszczególnych etapach prac mogą również wpłynąć na estetykę i funkcjonalność domu. Dlatego ważne jest, aby prace zlecić profesjonalnej firmie budowlanej oraz zapewnić doświadczony nadzór. Koniecznie zainwestuj w profesjonalny projekt budowlany. Warto, by projekty wszelkich branż były wykonane przez doświadczonych specjalistów – z pewnością ograniczy to koszt budowy i ułatwi proces realizacji prac.

7. Trudności w uzyskaniu pozwoleń

Uzyskanie wymaganych pozwoleń i zezwoleń to kolejny, często spotykany, problem podczas budowy domu. Proces uzyskiwania pozwoleń może być czasochłonny i niespodziewanie wydłużyć się, np. w sytuacji konieczności dostarczenia i wykonania dodatkowych badań i uzgodnień, wymaganych przez Urząd. Dlatego warto korzystać z usług doświadczonej jednostki projektowej, która biegle porusza się w formalnościach administracyjnych. Taki architekt sprawnie i bezstresowo przeprowadzi Cię przez proces projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.

10 kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu

8. Warunki atmosferyczne

Budując dom systemem tradycyjnym jesteśmy skazani na dostosowanie harmonogramu prac do warunków pogodowych. Niekorzystne zjawiska pogodowe, takie jak burze, ulewy, czy wichury, stanowią duże zagrożenie szczególnie na początkowym etapie budowie, tj. przed wykonaniem stanu surowego zamkniętego. Nagła ulewa może zniszczyć niezabezpieczone ściany wykopu, a wichura może uszkodzić trwające prace dekarskie. Wykonawca prac powinien na bieżąco zabezpieczać trwające prace, by uchronić je przed zniszczeniem w razie silnego wiatru, czy deszczu.

9. Komunikacja i koordynacja prac

Wiele czynników może wpłynąć na komunikację i koordynację prac na placu budowy. Brak klarownej i jasnej komunikacji między Inwestorem, Wykonawcami i Projektantem prowadzi do nieporozumień, błędów, a nierzadko nieplanowanych kosztów.  Komunikacja między wykonawcami, inwestorem i projektantem jest kluczowa dla utrzymania harmonogramu i jakości prac. Jako Inwestor – klaryfikuj i wyjaśniaj wszystkie wątpliwości już na etapie projektu. 

Budowa domu – 10 najczęstszych błędów – Etap Przygotowawczy

10. Jakość prac

Budowa domu wymaga zachowania wysokiej jakości prac, a niedoskonałości lub błędy mogą prowadzić do problemów w późniejszym okresie. 

Brak odpowiedniej kontroli jakości podczas wykonywania prac może prowadzić do problemów związanych z bezpieczeństwem i trwałością budynku oraz być przyczyną usterek. Warto mieć na uwadze, że jakość prac ma bezpośredni wpływ na trwałość domu i jego koszty eksploatacyjne. 

Przykładowo: niedokładnie wykonana izolacja termiczna może być przyczyną mostków cieplnych, które skutkować będą nadmierną ucieczką ciepłą z budynku.

Czy możesz uchronić się przed tymi problemami?

Jak widać, tradycyjna budowa domu to szereg wyzwań i potencjalnych problemów. Przy sprawdzonym wykonawcy, dobrym kierowniku budowy i regularnej, samodzielnej kontroli jesteśmy oczywiście przejść przez ten proces bez szwanku 🙂 

 

dom prefabrykowany budowa

W ostatnich latach coraz częściej Inwestorzy decydują się na nowoczesne rozwiązanie alternatywne.

Domy modułowe i prefabrykowane, stanowią rozwiązanie wielu wyżej wspomnianych problemów. Dlaczego?

  • Są wykonane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co podwyższa ich trwałość i jakość wykonania. Zmniejsza też znacząco nasze zaangażowanie czasowe w nadzór i kontrolę.
  • Znacznie krótszy czas budowy. Budynek powstaje na hali produkcyjnej już w trakcie gdy na placu budowy trwają prace ziemne i wykonywane są fundamenty. Przyspiesza to budowę domu o wiele miesięcy!
  • Niezmienna cena – od samego początku znasz końcowy koszt budowy Twojego domu. Ryzyko w tej sytuacji przerzucone jest na producenta domu.
  • Brak konieczności zamawiania materiałów i koordynowania podwykonawców. Dom w stanie deweloperskim dostarczany i montowany jest na Twojej działce nawet w kilka dni.
  • Materiały wysokiej jakości (np. certyfikowane drewno podwyższonej klasy) 
  • Gwarancja nawet na 30 lat na konstrukcję budynku
  • Ekologiczny proces budowy ograniczający ilość odpadów

Nie masz pewności, czy dom modułowy lub prefabrykowany to rozwiązanie dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami!  Umów się na bezpłatną konsultację online.

dom-prefabrykowany-budowa

Pracownia Projektowa BUDO-LAND to firma rodzinna z 30-letnim doświadczeniem.
Naszą misją jest dostarczanie energooszczędnych i sprawdzonych rozwiązań.
Idąc z trendem nowoczesnego i ekologicznego budownictwa propagujemy budownictwo energooszczędne prefabrykowane

Co Nas Wyróżnia?

30 lat doświadczenia w branży budowlanej i zorientowanie na potrzeby Inwestora. 

Współpracujemy z wieloma producentami domów zeroenergetycznych prefabrykowanych – zarówno drewnianych,
 jak i 
betonowych. Możemy również wykonać dla Ciebie projekt indywidualny domu zeroenergetycznego.

Podchodzimy indywidualnie do każdego projektu, tak by dobrać optymalne rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne dla danej inwestycji. Wykorzystujemy najnowsze technolgie i systemy oraz odnawialne źródła energii.

Służymy pomocą i doradzamy na każdym etapie inwestycji budowlanej:

Zaczynając od wyboru działki, poprzez pomoc przy wyborze projektu i technologii wykonania, poprzez proces realizacji i nadzoru, aż do odbiorów końcowych

Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia sprawimy, że budowa Twojego domu nie będzie tak stresująca 🙂

Nowości w tej kategorii

dom-prefabrykowany-betonowy
Dom Tradycyjny, a Szkieletowy Prefabrykowany - Koszty Budowy
Budowa domu to proces wymagający dużego nakładu pracy i środków finansowych. Przed podjęciem decyzji...
dom drewniany budowa
Budowa Domu Szkieletowego - Najważniejsze zasady konserwacji drewna konstrukcyjnego
Konserwacja drewna konstrukcyjnego jest kluczowa dla jego długiego użytkowania, szczególnie w przypadku...
stodola-dom-prefabrykowany
Budowa Własnego Domu Czy Mieszkanie W Bloku? Czym kierować się przy podjęciu decyzji.
Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania to ważna decyzja, która wpłynie na komfort i jakość życia. Warto...