dom prefabrykowany budowa

Prefabrykowany dom betonowy – Ile kosztuje? Ile trwa budowa?

Czym charakteryzują się prefabrykowane domu betonowe?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane z powodu ich bezpieczeństwa, energooszczędności i łatwego montażu. Współczesne budownictwo prefabrykowane umożliwia wiele ciekawych rozwiązań, jednak wciąż pokutuje fałszywe uprzedzenie, że są one niesprawdzone.

Nic bardziej mylnego – prefabrykaty obecnie oferują szereg niewyobrażalnych zalet i udogodnień, w tym duże oszczędności w kosztach i utrzymaniu.

Aby wybrać odpowiedni dom prefabrykowany musimy rozróżnić rodzaje prefabrykatów. Najpopularniejszym wyborem są domy prefabrykowane betonowe, które składają się z bloków betonowych podzielonych na moduły. Pozwalają one także na wysoki stopień indywidualizacji w projektowaniu i planowaniu otoczenia. Domy z prefabrykatów betonowych mogą powstać niemal w całości na linii produkcyjnej, a następnie zamontowane na placu budowy. Alternatywą są domy prefabrykowane drewniane, które są niezwykle szybkie do wybudowania.

Beton, dzięki swoim licznym zaletom, tj. wysokiej akumulacyjności cieplnej i znakomitym parametrom akustycznym oraz masie stanowi świetny materiał konstrukcyjny domu całorocznego.

Ile trwa budowa domu z prefabrykatów betonowych?

Czas montażu na budowie to najczęściej tylko kilka dni. Jednak wcześniej przygotowany być odpowiedni fundament – najczęściej w postaci płyty fundamentowej.

Należy pamiętać o właściwym usytuowaniu domu na działce.

Jednocześnie pamiętajmy, że produkcja domu w fabryce również zajmuje sporo czasu. Elementy są dokładnie spasowywane i na życzenie Inwestora jest możliwe dokonanie dodatkowych zmian. Produkcja w fabryce to ok. 3-5 miesięcy zależnie od producenta i aktualnego obłożenia. Jak widać, cały proces, jeśli odpowiednio zaplanowany trwa znacznie krócej niż budowa tradycyjna.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

Jeśli chodzi o koszt, to wszystko zależy od wielkości i cech budynku. Uzyskanie dokładnej ceny możliwe jest poprzez skontaktowanie się z producentem lub zapoznanie się z aktualnym cennikiem.

Obecnie minimum to ok. 2000zł/m2 za stan surowy zamknięty z instalacjami. Jest to cena bez wykończenia i bez przyłączy wodnokanalizacyjnych, czy energetycznych.

Zależy Ci na otrzymaniu domu w stanie deweloperskim? Wtedy ceny zaczynają się od ok. 3000zł/m2. Przy domie prefrabrykowanym w opcji „pod klucz” trzeba się liczyć z kosztem na poziomie 3500-4500zł/m2. W tej opcji jednak otrzymujemy dom gotowy do wprowadzenia.

Sumaryczny koszt zapewne będzie nieco wyższy niż budowa domu tradycyjnego. Należy jednak wziąć pod uwagę zalety tego rozwiązania, o których pisaliśmy TUTAJ.

Czy warto?

Prefabrykowane domy betonowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko wybudować swój dom. Są one tworzone z bloków betonowych podzielonych na moduły, dzięki czemu budowa odbywa się szybciej niż w przypadku konwencjonalnych metod. Ich wyjątkowość polega także na tym, że można je dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań. Są nie tylko trwałe, ale również estetyczne i energooszczędne.

Producenci udzielają na samą konstrukcję nośną nawet 30-letniej gwarancji. Zazwyczaj to właśnie ściany są wykonane z prefabrykatów, jednak w wielu przypadkach stosuje się również schody prefabrykowane. Wszystko to skraca czas budowy, a nierzadko pozwala zaoszczędzić nawet do połowy czasu.

W Polsce betonowy dom prefabrykowany jest wciąż rzadko spotykaną wersją domów prefabrykowanych. Zdecydowanie częściej konstrukcja ta wybierana jest na Zachodzie – przykładowo w Wielkiej Brytanii cieszy się już dużą popularnością. Biorąc pod uwagę trendy w budownictwie, zainteresowanie takimi domami w Polsce również cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat lub chciałbyś/chciałabyś zasięgnąć szczegółowych informacji na temat domów z prefabrykatów betonowych – odezwij się do nas. Współpracujemy z producentami domów prefabrykowanych – zarówno drewnianych, jak i betonowych. Pozwala nam to na indywidualne podejście do każdego Inwestora i dobór najlepszego rozwiązania.