dom szkieletowy mazury

Dom prefabrykowany szkieletowy – Budowa – Koszty

Popularność domów prefabrykowanych szkieletowych na Warmii i Mazurach rośnie z dnia na dzień. Szybki i prosty montaż tych domów sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy szukają oszczędności czasu i pieniędzy oraz zależy im na wysokiej jakości i ograniczonej konieczności nadzoru. Co istotne – zazwyczaj możemy liczyć na gwarancję znacznie dłuższą niż przy budowie tradycyjnej.

Dom prefabrykowany w konstrukcji szkieletowej posiada wszystkie zalety domów prefabrykowanych. W odróżnieniu jednak od domu prefabrykowanego betonowego będzie miał nieco inną charakterystykę.

Dom prefabrykowany szkieletowy – Dla kogo?

  • Dla Inwestorów, którzy poszukują oszczędności czasu – zarówno co do procesu budowy, jak i czasu, który poświęcić trzeba na znalezienie firm budowlanych, negocjacje itp.  Dom prefabrykowany szkieletowy jest  szybszy i łatwiejszy w budowie niż budynek szkieletowy tradycyjny. Prace budowlane wraz z pracami przygotowawczymi można wykonać w zaledwie kilka tygodni, a nie miesięcy jak w przypadku tradycyjnych domów. Sama produkcja trwa nawet 3 miesiące, a montaż wykończonego domu potrafi zająć 3-4 dni.
  • Dla poszukujących pewnych i sprawdzonych rozwiązań, co bardzo ważne przy domach prefabrykowanych – z reguły można liczyć na mniejszą liczbą usterek, z racji tego, że są to konstrukcje powtarzalne, dopracowane w detalach.
  • Dla ceniących budownictwo naturalne i ekologiczne. Elementem konstrukcyjnym jest drewno, które zalicza się do odnawialnych źródeł energii.
  • Dla użytkujących dom okresowo – z racji lekkiej konstrukcji budynek szkieletowy będzie miał niedużą pojemność cieplną, więc będzie to idealny rodzaj budynku przy użytkowaniu sezonowym.

    Więcej na temat pisaliśmy – TUTAJ 

Prefabrykowane domy szkieletowe to ogólne określenie, za którym kryje się szereg rozmaitych rozwiązań. Stosuje się przykładowo technologię ciężką niemiecką, wykorzystującą solidne konstrukcje drewniane. Drewno poddawane jest procesowi suszenia i obróbki, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej ochrony. Belki używane przy budowie domów szkieletowych mają grubość 60 mm, a szerokość od 140 do 200 mm. Wysoki współczynnik energooszczędności sprawia, że domy szkieletowe z prefabrykatów są ekonomiczne w użytkowaniu. Ryzyko mostków cieplnych jest niższe niż przy budynkach betonowych.

Dom drewniany posiada wiele zalet – w porównaniu z tradycyjnym budownictwem obniżone zostają koszty eksploatacji, dzięki właściwościom termoizolacyjnym drewna, brakowi bezwładności cieplnej oraz nieobecności mostków cieplnych. Klient zyskuje dużą dowolność w wyborze materiałów wykończeniowych, które muszą jednak być dopasowane do budownictwa drewnianego – powinny one charakteryzować się wysoką elastycznością, wytrzymałością mechaniczną, odpornością na powstawanie rys i ochroną przed grzybami.

Dom szkieletowy – sposoby na oszczędności

Przedstawiamy kilka kwestii, które wpłyną na ograniczenie kosztu budowy domu szkieletowego:

  • Rodzaj projektu – indywidualny projekt będzie droższy niż adaptacja projektu gotowego. Pamiętaj jednak, że zmiany do projektu gotowego również będą wprowadzone odpłatnie.
  • Kształt budynku – zarówno z punktu widzenia budowy, jak i eksploatacji – najkorzystniej wypada budynek o kształcie zbliżonym do sześcianu. Bardziej skomplikowana bryła budynku do wyższe koszty budowy, wykończenia oraz zwiększona ucieczka ciepła. Więcej nietypowych elementów to zawsze zwiększone ryzyko usterek.
  • Fundamenty – ława fundamentowa z reguły będzie tańsza niż płyta fundamentowa. Sytuacja nie będzie taka prosta, jeśli na działce wysoko jest woda gruntowa. Więcej TUTAJ.
  • Dachdach dwuspadowy bez facjatek i wielu okien dachowych będzie najtańszym rozwiązaniem. Dach wielospadowy jest zdecydowanie bardziej wymagający również dla wykonawcy. Stwarza też większe ryzyko przecieków.
  • Wykończenie – zarówno wykończenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne potrafi pochłonąć nawet 50% całego kosztu budowy domu. Pamiętaj, że w kwestii wyboru podłóg, wykończenia ścian często najtańsze rozwiązania nie będą najtrwalsze. Warto zainwestować w trwałe i sprawdzone materiały z odpowiednio długą gwarancją producenta.

Z pewnością nie warto oszczędzać na materiale konstrukcyjnym, czyli DREWNIE. 

Warto dlatego korzystać ze sprawdzonych i renomowanych Producentów.

Jeśli zastanawiasz się nad domem prefabrykowanym w konstrukcji szkieletowej, – odezwij się do nas.
Postaramy się rozwiać wątpliwości i dopasować optymalne  rozwiązanie do Twoich potrzeb.